Recept na unavené a oteklé nohy
Zdravý opěrný a pohybový aparát nám umožňuje pohybovat se vstříc našim cílům. V tepnách proudí krev až 4x rychleji než v žilách a v žilách se nachází až 2/3 objemu krve. Žíly nohou jsou vybaveny chlopněmi, které brání krvi, aby proudila zpět do nohou, a pomocí pohybu svalů je krev hnána k srdci. Otoky a z nich plynoucí bolest nohou znamenají hromadění vody v dolních končetinách, ke kterému vybízí nejen gravitace, ale i některá onemocnění.
Léčba otoku nohou spočívá v léčení příčiny. K podpoře léčby je klíčová změna pohybových návyků, pravidelný sport, procházky, cyklistika, plavání. Moderní medicína nabízí diuretika na odvodnění, venofarmaka na lepší kondici cév.
Jak se vyhnout oteklým nohám
Hmotnost: Lidé s vyšší váhou mívají častěji problémy s otoky, trápí je různé nemoci a jsou náchylnější k žilním onemocněním. Pokud máte vyšší váhu, snažte se zhubnout a následně si udržte normální hmotnost.
Strava: Strava významně ovlivňuje otoky. Snažte se méně solit (na den se doporučuje jen 5–8 g soli), jezte více ovoce a zeleniny, vhodné jsou také mořské ryby, avokádo, bylinky, celozrnné potraviny a další. Zcela omezte sladkosti, pochutiny a smažené pokrmy.
Tekutiny: Vypijte každý den alespoň 1,5 litru tekutin. Doporučují se neslazené tekutiny, omezte slazené nápoje, díky kterým můžete přibrat na váze. Nebojte se, že budete otékat, právě naopak, otoky se mohou vytvořit při omezeném pitném režimu.
Nasycené tuky: Nasycené tuky, které obsahují hlavně tučná masa, uzeniny, tučné mléčné výrobky, polotovary a moučníky, mohou zvýšit hladinu cholesterolu v krvi a rovněž se tím zvyšuje možnost vzniku kardiovaskulárních chorob.
Zácpa: I banální problém jako zácpa negativně ovlivňuje žilní tlak, zvyšuje ho. Jezte tedy dostatek vlákniny, kterou naleznete například v celozrnných potravinách, ovoci a zelenině, luštěninách nebo otrubách. Při pravidelném vyměšování zamezíte vzestupu žilního tlaku a tím také otokům.
Pohyb: Dostatek pohybu se doporučuje neustále, pohyb pomáhá na hubnutí, k udržení pevného zdraví i na lepší náladu. V našem případě můžete pohyb využít na pomoc krvi a jejímu pohybu zpět nahoru, na rozproudění lymfy, na úlevu oteklých a těžkých nohou. Pohyb posiluje svaly, ty žilní stěny a ty napomáhají pohybu krve.
Sezení i stání: Jestliže v práci jen sedíte nebo stojíte, snažte se co nejvíce chodit i v ní. O přestávce se projděte, protáhněte si občas nohy, cvičte s nimi (můžete s nimi vsedě kroužit, ve stoje zakopávat atd.) a také choďte co nejvíce doma nebo venku.
Teplo: Horké koupele, saunu nebo opalování byste si měli co nejvíce zakázat. Žilní stěny se v teple rozšiřují, omezuje se cirkulace krve v končetinách, což může škodit. Raději se sprchujte střídavě studenou a teplou vodou, saunu zcela omezte a opalovat se můžete při túře po horách.
Těsné oblečení a vysoké podpatky: Další z věcí, které pro žíly nejsou přívětivé, jsou vysoké podpatky a těsné oblečení (ponožky s lemem, punčochy atd.). Místo vysokých podpatků si vybírejte nižší podpatky, ponožky kupujte bez stahujících lemů. Vhodné jsou kompresní legíny.
Masáž: Pravidelná masáž končetin pomáhá prokrvit danou oblast. Jako mast použijte třeba koňskou mast, Alpu nebo nějakou osvěžující mast, která je určena na prokrvení. Masáž zlepší krevní oběh a pomůže i s otoky.
Kromě odborné léčby, kterou je v každém závažnějším případě třeba podstoupit, lze na podporu krevního oběhu a lymfatického systému využívat i prostředky aromaterapie. Úlevu nateklým nohám poskytnou koupele nohou v zakoupeném Koupelovém oleji na nohy. Provádíme je podle potřeby i denně po dobu 20 minut. Přípravek obsahuje stimulující éterické oleje rozmarýnu, jalovce, šalvěje a další složky, které osvěžují, aktivují látkovou výměnu a urychlují odtok toxických látek z těla. Výborným doplňkem péče je také Tělový zábal Lympha-kofein s jalovcovým a majoránkovým éterickým olejem. Přiměřené množství přípravku naneste na oteklé nohy a zabalte je do speciální fólie pro zábaly. Poté nohy ještě překryjte dekou a pokud možno uložte do zvýšené polohy. Zábal nechte působit 30–60 minut, jeho četnost opakujte podle potřeby. K ošetření unavených a oteklých chodidel se osvědčuje Krém na unavené a oteklé nohy. Při pálení nohou můžete použít také chladivý obklad s Pleťovou vodou Jalovec.
Ocet na otoky
Ocet, který má léčivé účinky, se připravuje z hroznového nebo ovocného vína. Nejléčivější účinky má jablečný ocet, který pomáhá hlavně při chronických bolestech hlavy a snižuje hladinu cholesterolu v krvi, dále bezinkový ocet, který sráží vysokou teplotu. Vinný ocet pomáhá při různých vyrážkách a dokonce brání vzniku plísní a pomáhá upravit správné pH pokožky.
Octový obklad na opuch
Na opuchy (otoky) pomáhá octový odvar z kořene jehlice trnité. Jde o starý recept, který se používá na obklad z octu či octový zábal.
Recept č. 1:
Na 3 dl octa dejte 1 polévkovou lžíci kořene jehlice trnité. Poté 5 minut vařte a zchladlé použijte na obklad.
Recept č. 2:
Vložte oteklé nohy do vany se studenou vodu tak, aby voda dosáhla kolen. Nalijte litr jablečného octa a promíchejte. Nohy udržte ve vodě 2–3 minuty. Poté je neotírejte, ale hned si navlékněte na nohy bavlněné ponožky. Následně si lehněte s nohama na podlaze. Musíte ležet tak dlouho, dokud v nohou neucítíte teplo.
Octový zábal asi po měsíci každodenního používání sníží otoky nohou, odbourá pocit únavy, tíhy a bolesti a končetina bude prokrvenější.
Octan na otoky
Octan (acetát hlinitý) je zjednodušený název dioctanu hlinitého, jedné z hlinitých solí kyseliny octové. Octanový krém či roztok pro přípravu obkladů býval dlouhá léta součástí lékárniček našich rodičů a prarodičů. Koncem minulého století jejich výroba přestala kvůli přísnějším předpisům vzhledem k obsahu olova. Po určité době se přípravky s octanem opět objevily na trhu, tentokrát již bez nepřípustného olova. V současnosti se můžete setkat s krémem, gelem a rozpustným práškem.
Recept na octanový obklad
Krém nebo gel se natřou (v případě gelu spíše vetřou) na postižené místo. Octanový gel mírně chladí a promašťuje a smývá se o něco hůř než krém, který také mírně chladí a promašťuje a také částečně zvlhčuje. Třetí léková forma octanu je rozpustný prášek, který slouží k přípravě obkladů. V balení přípravku jsou dva sáčky – jeden je označený A, druhý B.
Postup: Do čtvrt až půl litru chladné vody se vysype obsah sáčku A. Po rozpuštění se do již vzniklého roztoku vysype obsah druhé sáčku (B) a opět se nechá rozpustit. Vše se důkladně promíchá. Roztok se nalije na kus látky, například kapesník nebo šátek, a obklad je hotov. Je důležité si pamatovat, že takto připravený roztok je třeba spotřebovat do 24 hodin.
Bylinky na otoky nohou
Z bylinek na otoky nohou jsou k obkladům vhodné tyto (abecedně řazené):
- akantopanax, albízie, atraktylis
- bahnička, bez, bob
- cibule zimní
- čepelatka
- drynarie
- heřmánek, hroznovice
- chlupatka, choroš
- ibišek
- jahodník, jitrocel, jmelí (jedovatá bylina), juka
- kakost skvrnitý, karbinec, kdoulovec, komonice, kopřiva, krtičník, kručinka
- lagenárie, lapacho, listnatec, líčidlo, lobelka, lopuch, lotos, lygodium, lýkovec
- maraba, meloun, morušovník, mosla
- olše
- palma areková, papája, polnička, povijník, prha, psyllium
- sargenta, sedmikráska, schizonepeta, sítina, slzovka, stelera, stužkovec, svidina, svízel
- šatavari
- tinospora, touleň srdčitá, trubkovec, tykev
- úhorník
- violka, vraneček, vrbina, vrcholák, vřes
- zarděnice, závitka
- žabník, žlutodřev
Nejlepší obklad na oteklý kotník
Na oteklý kotník okamžitě přiložte ledový obklad. Je vhodné použít sáček na led. Chlad příznivě tlumí otok i bolest. Sáček na led se velmi dobře přizpůsobí každé části těla. Sáček je určen k opakovanému použití, je plnitelný ledem, má nepropustnou vnitřní vrstvu, dobře uzavíratelné a těsnicí víčko.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © James