Jedlá soda jako lék
Je nutné zde zdůraznit, že bikarbonát sodný (soda bikarbona) je široce zkoumanou látkou a používá se v praxi již mnoho let, dokonce i samotnými onkology. Toxicita chemoterapie a radioterapie je tak vysoká, že jejich aplikace často poškozují a ničí důležité životní orgány, jako jsou játra a ledviny. Proto se pacientům při chemoterapii a radioterapii běžně podává jedlá soda, aby se předešlo selhání těchto orgánů.
Také je možné si sodu přidávat do vody s cílem léčit různé zdravotní problémy, včetně klinické acidózy a dalších onemocnění. Její léčivé účinky zachránily mnoho životů na jednotkách intenzivní péče. Jedlá soda v lékopisné kvalitě v kombinaci s dalšími přírodními substancemi, například solemi jódu nebo hořčíku, vytváří směsi, které jsou v medicínském světě zázrakem. Mějte ale i zde na paměti, že všeho s mírou! Nic se nesmí přehánět.
Dávkování
Při akutních onemocněních, jako je chřipka či nastydnutí konzumujte 1/2 čajové lžičky ve sklenici studené vody 4–6x denně po dobu několika dní.
Při chronických onemocněních anebo jako formu prevence konzumujte 1/2 čajové lžičky ve sklenici studené vody 2x denně po dobu několika týdnů. Po čase si dejte na chvíli pauzu a potom kúru zopakujte.
Vodu se sodou užívejte vždy alespoň 30 minut před jídlem. Její užití po jídle by neutralizovalo kyseliny v žaludku a tím by došlo k narušení trávení jídla!
Nikdy neužívejte více než 5 čajových lžiček denně!
Co způsobuje nevyvážené prostředí
Pokud je například pH moči vysoké (zásadité), nedochází ke krystalizaci odpadních látek metabolismu v močovém traktu. Kyselina močová následně způsobuje dnu, ledvinové kameny, cukrovku a nemoci srdce.
Alkosan je toxická sloučenina, kterou vytváří houby v kyselém prostředí. Je dokázané, že tato látka vyvolává více druhů rakoviny a cukrovku.
Orální konzumací jedlé sody dokážete zabránit onemocněním, jako je artritida, dna, dokonce i chřipka. Také napomáhá slinivce správně vykonávat její funkce, mezi které patří převážně tvorba inzulinu a bílkovin štěpících enzymy. Nezáleží na tom, jestli je člověk postižen chorobou srdce, rakovinou nebo chřipkou. Jakmile se mu podá kombinace jedlé sody a chloridu hořečnatého, jde o účinnou a bezpečnou léčbu. Tato kombinace je tak účinná, že dokáže zbavit buňky, tkáně i celé orgány všech toxinů a kyselin.
Acidobazická nerovnováha narušuje v těle biochemické reakce. Hlavním problémem, co se týká lidské fyziologie, je nedostatek bikarbonových iontů. Výsledkem toho je snížení hodnoty pH v krvi, ale i v tkáních, včetně mezibuněčných prostor. Enzymy jsou základní součástí biochemických reakcí. Jsou však vysoce senzitivní na úroveň pH. Reakce probíhají nejlépe v prostředí, které není kyselé. Fakt, že buňky fungují nejlépe v mírně alkalickém (zásaditém) prostředí, dodává sodě značnou kredibilitu.
Dieta a udržování acidobazické rovnováhy
Strava sehrává při udržování správných úrovní pH v těle důležitou úlohu. Bohužel naše „moderní“ stravování způsobuje snižování těchto úrovní a následně vytváří v těle kyselé prostředí. Buněčné aktivity a funkce jsou narušeny v případě, že se tkáně nacházejí ve stavu permanentní nerovnováhy. Při nízkých úrovních začínají buňky kolabovat. To potom následně vede k onemocním jako:
- rakovina;
- cukrovka;
- osteoporóza;
- gastritida;
- onemocnění srdce a cév;
- a mnoho dalších.
Soda bicarbona přispívá k transportu kyslíku tím, že rozšiřuje cévy a napomáhá uvolňování kyslíku do buněk. Tím se v buňkách zvyšuje pH.
Prevence
Jako prevence rakoviny se užívá jedna lžička denně. Principem působení této receptury je, že rakovinné buňky nesnášejí zásadité prostředí, které je člověku přirozené (zdravý člověk má pH 7,3–7,5). Rakovina se rozvíjí jen v kyselém organismu (pod pH 6). Soda je zásada a s pomocí cukru, obsaženého například v javorovém sirupu (rakovinové buňky konzumují cca 18x více cukru než zdravé), pronikne přímo do buněk a ničí je.
Recept
Tři díly javorového sirupu a jeden díl jedlé sody (například 15 lžiček sirupu a pět lžiček sody – nutno dodržet poměr) promíchat, dát poté v kastrůlku na sporák, pomalu 5 minut zahřívat, dokud směs trochu nezhoustne. Na začátku můžete užívat častěji, například 3x denně jednu čajovou lžičku.
Preventivně stačí brát 1 čajovou lžičku 1x denně. Směs můžete rozpustit ve vodě, čaji, nebo třeba namazat na chléb. Javorový sirup můžete dočasně nahradit medem. Obecně však platí nepřijímat jinak žádný cukr v nápojích ani v pokrmech s výjimkou trošky ovoce.
Cena
Jedlou sodu v prášku (50 g) prodává řetězec Kaufland v rozmezí 4–5 korun. DM drogerie nabízí ve svém sortimentu produkt Jedlá soda čistič (1 kg) za cenu 69,90 Kč, Jedlá soda čistič (5 kg) za cenu 299 Kč, Deodorant stick bergamot + limetka (75 ml) s obsahem Sodium bicarbonate (baking soda) za cenu 179 Kč, Deodorant stick aktivní uhlí & hořčík (75 ml) s obsahem Sodium bicarbonate (baking soda) za cenu 179 Kč. Oba deodoranty slouží pouze k zevnímu použití.
Škodí jedlá soda
Obvykle se podává jedna lžička sody na sklenici vody, a to půl hodiny před jídlem. Tři sklenice denně by neměly být problém. Ale nic se nemá přehánět – pozor na předávkování jedlou sodou každý den. Existuje teorie, že když se žaludeční kyselina jedlou sodou neutralizuje, tak má tělo tendenci jí pak tvořit více a paradoxně to může zhoršovat problémy se žaludkem. Ale krátkodobě je jedlá soda skvělá a velmi účinná věc nejen na bolest žaludku.
Jedlou sodu nepoužívejte dlouhodobě k pití, třeba při pálení žáhy. Odbourává z těla vitaminy a minerály. Obzvláště vitaminy řady B. Při dlouhodobém vnitřním užívání dochází k odvápnění kostí!
Jak chutná jedlá soda
Soda bicarbona – hydrogenuhličitan sodný, NaHCO3 (jedlá soda, sodná sůl kyseliny uhličité) – je bílý jemný krystalický prášek se zásaditou reakcí a chutí, znáte ji jako součást prášku do pečiva nebo jako lék na pálení žáhy (vyrovná překyselení žaludku). Soda má nejen alkalizující, ale i antibakteriální účinek a antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Má lehce štiplavou chuť.
Detoxikace jedlou sodou
Jedlá soda se používá například při odkyselování organismu k zásaditým koupelím, které se provádějí po dobu nejméně 14 dní každý den.
Postup: Do vany o 27 °C přidáme 1/2 kg sody a ponoříme celé tělo do této koupele na 45–60 minut. Ve vodě pak ležíme minimálně 1 hodinu. Kupodivu voda nevychladne, neboť se zahřívá chemickou reakcí mezi alkalickou sodou a kyselým tělem. Četnost koupelí si zvolíme sami, podle své intuice. Koupel má osvěžující, ozdravující a kosmetické účinky. Tělo nakonec nesprchujeme.
Na koupele nohou do kbelíku použijte 3 vrchovaté polévkové lžíce sody. Nohy koupejte opět 45–60 minut. Tuto kúru aplikujte jako doplněk léčby při jakémkoliv závažném onemocnění, bolestech, otocích, migrénách, kožních problémech a podobně.
Jako prevenci pro zdraví provádějte koupel 1–2 x týdně. K odsolování je potřeba také dostatečně pít vodu, aby se soli dobře rozpouštěly a vylučovaly z těla. U koupelí je důležitá vytrvalost a pravidelnost.
Jedlá soda a ledviny
Pacienti s onemocněním ledvin často trpí na nízké hladiny hydrogenuhličitanu – jedná se o metabolickou acidózu. Použití roztoku jedlé sody může snížit výskyt nefropatie, a to tak, že je zánětu zabráněno v důsledku konzumace jedlé sody, která rovněž pomáhá zamezovat produkci amoniaku v ledvinách.
Dávkování
První den: 1/2 lžičky jedlé sody dát pod jazyk a nechat rozpustit.
Druhý den: 1/2 lžičky jedlé sody smíchejte s 1/2 lžičky mořské soli, to vše dejte do 1/2 litru vody a pijte denně dva až tři dny. Poté snižte dávku na 1/4 lžičky jedlé sody a 1/3 lžičky mořské soli.
Jedlá soda a žlučník
Jedlá soda se používá i ke zklidnění žlučníku. Nekonzumujte ji však déle než dva týdny. Při dlouhodobém užívání se mohou dostavit nepříjemné nežádoucí účinky v podobě průjmu a ztráty vitaminů a minerálních látek.
Dávkování
Lžičku jedlé sody rozmíchejte ve sklenici vody a vypijte. Chuť není příliš dobrá, ale účinek se dostaví velmi rychle.
Jedlá soda a ocet
Jedlá soda a jablečný ocet pomáhají při redukci váhy.
Ingredience: 1 šálek vody, 1/2 lžičky jedlé sody, 2 lžíce organického jablečného octa
Postup: Smíchejte jedlou sodu s organickým jablečným octem, přidejte vodu a promíchejte. Pijte 1/2 hodiny před snídaní na lačný žaludek.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Groen