Acylpyrin, Aspirin
Aspirin a Acylpyrin jsou obchodní názvy pro léky, které jsou dostupné i bez lékařského předpisu zejména na tlumení bolesti. Oba přípravky obsahuji tutéž účinnou látku, a to kyselinu acetylsalicylovou, která má účinky analgetické (tlumí bolest), antiflogistické (potlačuje zánět) a antipyretické (snižuje horečku). Kyselinu acetylsalicylovou obsahují desítky dalších léků od různých výrobců po celém světě.
Aspirin má svůj původ ve vrbové kůře. Již Hippokrates doporučoval vývar z vrbové kůry jako lék proti bolesti a horečce. Používali ho Řekové i Římané, včetně Galéna. Středověk na vrbu trochu pozapomněl, ale její věhlas se udržel mezi babkami kořenářkami. V 18. století jeden anglický reverend roztíral vrbovou kůru s vodou, čajem a pivem. Výsledný přípravek pak podával lidem žijícím v bažinatých oblastech k potlačení horečky, kterou často trpěli.
O sto let později jistý německý profesor vyluhoval z vrbové kůry nažloutlou látku, kterou nazval salicin, od rodového latinského jména pro vrbu – salix. Krátce nato jeden jeho italský kolega ze salicinu získal kyselinu salicylovou, tu se později podařilo i uměle syntetizovat, a odtud už byl krůček k průmyslové výrobě za přijatelnou cenu. Nová látka začala být ceněna jako výborný lék na bolest, například nervů či hlavy. Léčivé účinky však stále zastiňovala relativně velká komplikace v podobě poškození žaludeční sliznice, krvácení a narušení rohové vrstvy kůže.
V roce 1897 Felix Hoffmann oznámil, že problém vyřešil. Původní molekulu kyseliny salicylové totiž vylepšil. Nepatrně upravil její chemickou strukturu a syntetizoval kyselinu acetylsalicylovou. Vytvořil tak Aspirin – jeden z nejúspěšnějších léků v historii farmacie.
S postupujícími léty se rozšiřovalo i spektrum onemocnění, při kterých se Aspirin používá. Dnes se vedle základní trojice účinků, tedy jako analgetikum, antipyretikum a antiflogistikum, užívá i v prevenci vzniku srdečních a mozkových příhod (v krvi má protisrážlivý účinek, a zabraňuje tak vzniku krevních sraženin – trombů), u rakoviny střev a konečníku, u Alzheimerovy choroby, u komplikací cukrovky, dokonce se ve speciálních případech používá i v těhotenství.
Původní Hoffmannův lék byl tedy zaregistrován pod názvem Aspirin.
Rozbor názvu Aspirin
- Písmeno „A“ představuje acetylskupinu – jedná se o odkaz na kyselinu acetylsalicylovou.
- Slabika „spir“ je odvozena z latinského názvu Spiraea salicifolia – česky tavolník vrbolistý. Ten byl původním zdrojem salicinu k výrobě kyseliny acetylsalicylové.
- Koncovka „in“ byla obvyklá přípona používána pro léky.
Název Acylpyrin vznikl později a trochu jinak.
Rozbor názvu Acylpyrin:
- První část „Acyl“ opět zastupuje kyselinu acetylsalicylovou.
- Druhá část již souvisí s užitím léku proti horečce, tedy s řeckým „pyr“ (oheň) nebo pyretos (horečka).
- Následuje obvyklé zakončení „in“.
Těžko říct, zda je podobnost názvů obou léků náhodná, nebo byl Acylpyrin pojmenován záměrně tak, aby zvukově co nejvíc připomínal známý Aspirin.
Srovnání
Aspirin byl registrován firmou Bayer jako ochranná známka v Berlíně od roku 1897 a rok nato byl patentován v USA. Na počátku se podával ve formě odváženého prášku v dávce 500 mg, rok na to firma Bayer přišla s lisovanou tabletou – jednalo se o první lék, který byl v této formě pacientům k dispozici. Aspirin je v Guinessově knize rekordů uvedený jako nejvíce prodávaný lék proti bolesti na světě.
Acylpyrin od firmy Herbacos je legální kopií Aspirinu, jedná se o takzvané generikum neboli generické léčivo. Tyto přípravky se tedy na první pohled, vzato racionálně, liší pouze skladbou pomocných látek použitých při výrobě. To teoreticky může mít dopad na účinek léků. Zdá se ale, že hlavní rozdíl v jejich účinnosti se odehrává v našich hlavách.
Kdy se užívá Acylpyrin preventivně
Acylpyrin může protektivně působit například v prevenci demence nebo karcinomu tlustého střeva. Jde však o závěry zatížené značnou nejistotou, proto nelze tato zjištění pokládat za dostatečně silná pro doporučení paušálního užívání.
Acylpyrin ředí krev
Protisrážlivého účinku se využívá při ischemické chorobě ke snížení rizika vzniku infarktu myokardu. Používá se i při akutním infarktu myokardu.
Acylpyrin v těhotenství
V průběhu těhotenství se kyselina acetylsalicylová nesmí podávat ani dlouhodobě, ani ve vysokých dávkách! Po 36. týdnu jsou kontraindikovány i malé dávky. Může posunout termín porodu inhibicí porodních kontrakcí, způsobuje předčasné uzavření ductus arteriosus Botalli, u novorozenců může vzniknout intrakraniální krvácení a mohou být zvýšeny mateřské krevní ztráty. Podle epidemiologických výsledků dlouhodobé podávání kyseliny acetylsalicylové těhotným ženám zvyšuje perinatální mortalitu.
Je lepší Acylpyrin, nebo Paralen?
Paralen a Acylpyrin má v lékárničce snad každý. Který je lepší, se říci nedá. Rozdíly a specifika užívání ale u nich jsou. Paralen a Acylpyrin jsou českou klasikou v boji proti virózám a chřipkám. Oba léky neřeší příčinu onemocnění, ale pomáhají s jeho symptomy (především horečkou a bolestí).
Acylpyrin
Je nejstarší synteticky připravené léčivo, jeho účinnou látkou je kyselina acetylsalicylová. Tlumí bolest a snižuje horečku. Obecně není vhodný pro děti.
Dávkování a rizika:
- Maximální denní dávka pro dospělého je 8 tablet denně (maximálně 2 najednou).
- Mezi jednotlivými dávkami musí být odstup alespoň 4 hodin.
- U dětí při užití Acylpyrinu hrozí takzvaný Reyův syndrom – život ohrožující stav, který bez včasné diagnózy a léčby končí smrtí, proto by se lék neměl bez porady s lékařem dětem do 15 let vůbec podávat.
- Ve vyšších dávkách má i protizánětlivé účinky – bez porady s lékařem jej ale neužívejte delší dobu nebo preventivně.
- Předávkování se projevuje hučením v uších, bolestmi hlavy, zvracením, poruchami dýchání, křečemi, rozvratem vnitřního prostředí a poruchami vědomí. Objeví-li se tyto příznaky, ihned vyhledejte lékaře.
Paralen
Patří mezi nejčastěji používaná antipyretika v České republice, obsahuje účinnou látku paracetamol. Současně působí zmírnění svalových a kloubních bolestí spojených s průběhem virózy. Je vhodný především pro pacienty s trávicími problémy, protože nedráždí žaludek. Neobsahuje laktózu ani lepek a mohou jej užívat i diabetici. Po konzultaci s lékařem jej lze krátkodobě užívat i v těhotenství.
Dávkování a rizika:
- Maximální denní dávka pro dospělé a dospívající nad 15 let je 8 tablet.
- Při dlouhodobé terapii (nad 10 dnů) se nesmí překročit denní dávka 5 tablet.
- Nejvyšší jednotlivá dávka je u osob s tělesnou hmotností nižší než 50 kg 1 tableta, u osob s tělesnou hmotností 50 kg a více 2 tablety.
- Mezi jednotlivými dávkami musí být odstup alespoň 4 hodin.
- Léky s obsahem paracetamolu se nesmí kombinovat s alkoholem – hrozí vážné poškození jater; předávkování paracetamolem může být příčinou akutního selhání jater nebo ledvin.
- Nebezpečí představuje především kombinace léků, kdy si pacient neuvědomí, že různé léky obsahují stejnou účinnou látku.
Acylpyrin a alkohol
Výrobce neuvádí žádné nepříznivé účinky při kombinaci s alkoholem. Pouze v případě, že jedinec je častým poživatelem velkého množství alkoholu, se zvyšuje pravděpodobnost možného nežádoucího účinku krvácení nebo proděravění žaludečního nebo duodenálního vředu.
Jak použít Acylpyrin na vlasy
Acylpyrin má skvělé účinky i na naše vlasy a jejich bezprostřední okolí. Mnoho lidí trápí lupy, a tak si kupují různé zaručené přípravky na jejich odstranění. Přitom stačí rozpustit dvě tabletky s trochou šamponu a vlasy touto směsí umýt. Výsledek se brzy dostaví, lupy budou pryč. Navíc se vám touto procedurou regenerují samotné vlasy. Jestliže byste chtěli regenerovat intenzivněji, můžete v hrníčku s teplou vodou rozpustit celé „platíčko“ Acylpyrinů. Roztok naneste po umytí vlasů a nechte působit cca 15 minut. Pak důkladně opláchněte.
Acylpyrin příbalový leták
Acylpyrin tablety (Acidum acetylsalicylicum)
Přečtěte si pozorně tento příbalový leták, protože obsahuje pro vás důležité údaje.
Tento přípravek je dostupný bez lékařského předpisu. Přesto však ACYLPYRIN musíte užívat pečlivě podle návodu, aby vám co nejvíce prospěl.
- Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.
- Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
- Pokud se vaše příznaky zhorší nebo se nezlepší do 3 dnů (při horečce) nebo do 5 dnů (při bolesti), musíte se poradit s lékařem.
- Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
V příbalovém letáku naleznete:
- Co je ACYLPYRIN a k čemu se používá
- Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete ACYLPYRIN užívat
- Jak se ACYLPYRIN užívá
- Možné nežádoucí účinky
- Jak ACYLPYRIN uchovávat
- Další informace
CO JE ACYLPYRIN A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Přípravek s obsahem kyseliny acetylsalicylové tlumí bolesti a snižuje horečku, ve vyšších dávkách má protizánětlivé účinky.
ACYLPYRIN lze bez porady s lékařem užívat ke snížení horečky a k úlevě od bolesti při chřipce a nachlazení, k potlačení mírné až střední bolesti (například hlavy, zubů, bolesti v zádech a bolesti při menstruaci). U kloubních a svalových bolestí (vyjma těch, které doprovází chřipková onemocnění nebo bolesti zad) a při bolesti nervového původu je nutná porada s lékařem.
Přípravek mohou užívat bez doporučení lékaře dospělí a mladiství od 16 let. Děti a mladiství do 16 let smějí užívat kyselinu acetylsalicylovou vždy pouze po doporučení lékařem.
ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE ACYLPYRIN UŽÍVAT
Neužívejte ACYLPYRIN:
- jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na kyselinu acetylsalicylovou nebo na některou pomocnou látku obsaženou v přípravku;
- při chorobné krvácivosti;
- při vředové chorobě žaludku a střev;
- před plánovaným chirurgickým zákrokem spojeným s větším krvácením;
- při průduškovém astmatu;
- v posledních třech měsících těhotenství;
- při věku do 16 let a současně probíhajícím horečnatém onemocnění.
Zvláštní opatrnosti při použití ACYLPYRINU je zapotřebí:
- pokud jste těhotná nebo kojíte (přípravek se může podávat v první a druhé třetině těhotenství a během kojení pouze na doporučení lékaře);
- pokud máte chronické onemocnění dýchacího ústrojí, průduškové astma, sennou rýmu nebo nosní polypy;
- pokud trpíte chronickými nebo opakujícími se žaludečními nebo dvanáctníkovými obtížemi;
- pokud se u vás v minulosti projevila alergická reakce na nesteroidní antirevmatika;
- při poškození ledvin;
- při poškození jater.
U dětí a mladistvých do 16 let s virovým onemocněním (například chřipka nebo chřipce podobné infekce horních dýchacích cest, plané neštovice) existuje v souvislosti s užíváním kyseliny acetylsalicylové vyšší riziko rozvoje Reyova syndromu. Reyův syndrom je život ohrožující stav, který bez včasné diagnózy a léčby končí smrtí. Příznaky se mohou objevit buď během nemoci, nebo (nejčastěji) až ve stadiu rekonvalescence, tedy po odeznění akutních příznaků onemocnění. Může se jednat o: vytrvalé zvracení, průjem, poruchy dýchání (nepravidelné, zrychlené), ztrátu energie, únavu, ospalost, netečnost, strnulost, pohled „do prázdna“, nebo naopak o podrážděné a agresivní chování, vzrušenost, zmatenost, křeče, delirium. Pokud se u dítěte nebo mladistvého vyskytne kterýkoliv z uvedených příznaků, je třeba neprodleně vyhledat lékaře.
Přípravek patří do skupiny léků (nesteroidních antirevmatik), které mohou poškodit plodnost u žen. Po přerušení užívání dojde k úpravě.
Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Účinek léčby může být ovlivněn, pokud se ACYLPYRIN užívá současně s některými jinými léky podávanými při léčbě:
- nepřijetí orgánů po transplantaci (cyklosporin, takrolimus);
- vysokého krevního tlaku (například diuretika a ACE inhibitory);
- bolesti a zánětu (například kortikosteroidy nebo nesteroidní protizánětlivé léky);
- dny (probenecid);
- nádorů nebo některých zánětlivých onemocnění kloubů (metotrexát).
Kyselina acetylsalicylová zesiluje účinek látek snižujících srážlivost krve (například warfarin), při současné hormonální léčbě zvyšuje riziko krvácení ze zažívacího traktu. Dále zesiluje účinek léků používaných při léčbě cukrovky a zesiluje nežádoucí účinky sulfonamidů. Kyselina acetylsalicylová snižuje účinek léků působících na močový systém.
Užívání ACYLPYRINU s jídlem a pitím
Tablety užijte celé nebo rozpadlé v malém množství vody ke konci jídla nebo po něm a zapijte vhodnou tekutinou, nejlépe zásaditou minerálkou.
Těhotenství a kojení
Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék. ACYLPYRIN se nesmí užívat ve třetí třetině těhotenství. V první a druhé třetině těhotenství může být přípravek užíván jen na doporučení lékaře, který zváží poměr přínosu a rizika léčby.
ACYLPYRIN se výjimečně může užít během kojení, při pravidelném užívání vyšších dávek se však kojení musí přerušit, protože kyselina acetylsalicylová přechází do mateřského mléka.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Přípravek neovlivňuje schopnost řídit motorová vozidla ani obsluhovat stroje.
JAK SE ACYLPYRIN UŽÍVÁ
Nedoporučí-li lékař jinak, obvyklé dávkování u dospělých a mladistvých je 1–2 tablety každých 4–8 hodin. Maximální denní dávka 8 tablet se nesmí překročit. Minimální odstup mezi jednotlivými dávkami je 4 hodiny.
Pokud vám do 3 dnů neklesne horečka nebo do 5 dnů neustoupí bolesti nebo se váš stav zhorší, případně se vyskytnou vedlejší účinky nebo jiné neobvyklé reakce, poraďte se o dalším užívání ACYLPYRINU se svým lékařem. Bez porady s lékařem neužívejte přípravek déle než 7 dnů, i pokud příznaky onemocnění ustupují.
Kyselina acetylsalicylová se nesmí podávat dětem a mladistvým do 16 let v průběhu horečnatého onemocnění. Děti a mladiství do 16 let smí užívat kyselinu acetylsalicylovou pouze po doporučení lékařem. Obvyklá dávka pro děti od 7 let je 1/2 tablety 3krát denně, pro děti nad 12 let 1 tableta 3krát denně.
Jestliže jste užil(a) více ACYLPYRINU, než jste měl(a), nebo při náhodném požití přípravku dítětem, vyhledejte lékaře. Předávkování se může projevit hučením v uších, bolestí hlavy, závratěmi a zmateností. Závažnější předávkování se projevuje prohloubeným dýcháním, nevolností, zvracením, křečemi až bezvědomím.
MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky může mít i ACYLPYRIN nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Přípravek je obvykle dobře snášen, ale mohou se objevit poruchy zažívacího ústrojí (žaludeční nevolnost, zvracení, krvácení). Při dlouhodobém užívání je nebezpečí zvýšené krvácivost, poruchy tvorby krve, poškození funkce jater a ledvin. U přecitlivělých osob může vyvolávat různé alergické projevy (astmatický záchvat, kožní vyrážky). U dětí a mladistvých do 16 let s virovým onemocněním existuje možnost vzniku takzvaného Reyova syndromu (poruchy vědomí, křeče, vysoké teploty).
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
JAK ACYLPYRIN UCHOVÁVAT
Uchovávejte při teplotě do 25 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Přípravek nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
DALŠÍ INFORMACE
Co přípravek ACYLPYRIN obsahuje
Léčivou látkou je acidum acetylsalicylicum (kyselina acetylsalicylová), a to 500 mg v 1 tabletě.
Pomocnou látkou je bramborový škrob a mastek.
Jak ACYLPYRIN vypadá a co obsahuje toto balení
ACYLPYRIN jsou bílé až slabě našedlé tablety s půlicí rýhou na jedné straně, na druhé straně je vyražen název ACYLPYRIN.
Balení obsahuje 10 tablet.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Herbacos Recordati s.r.o., Pardubice, Česká republika
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © ViEu