Jak funguje Furon
Furon obsahuje furosemid, který patří mezi diuretika (močopudné látky) a brání zpětnému vstřebávání sodíku, draslíku a chloridů v ledvinách. Výsledkem je zvýšené vylučování těchto minerálů s vodou. Zvyšuje se rovněž vylučování hořčíku a vápníku. Furosemid patří mezi nejznámější a nejpoužívanější diuretika.
Furon 40 mg se užívá k léčbě stavů spojených s otoky, které vyžadují rychlou terapeutickou odpověď a které nereagují na méně účinná diuretika (například plicní edém, chronické srdeční selhávání, chronické selhávání ledvin, jaterní cirhóza). Může být užíván při léčbě vysokého krevního tlaku v kombinaci s jinými léky užívanými k léčení této nemoci.
Při užívání léku Furon 40 mg se mohou vyskytnout zažívací obtíže (nevolnost, zvracení či průjem). Následkem zvýšeného vylučování moči, zejména u starších nemocných na začátku léčby, může dojít k oběhovým poruchám, které se projeví tlakem v hlavě, závratěmi, poruchami zraku. U pacientů s cukrovkou může dojít ke zhoršení této choroby. Může dojít i ke zvýšení hladiny kyseliny močové v séru až k dnavému záchvatu. Mohou se vyskytnout i alergické vyrážky, dále poruchy krvetvorby, především snížení počtu krevních destiček. Vzácné jsou poruchy sluchu. Při dlouhodobé léčbě furosemidem může dojít k poruchám vodního a elektrolytového hospodářství. Snížení hladiny draslíku v séru může být spojeno s poruchami srdečního rytmu, zvláště je-li současně užíván digoxin. Nedostatek sodíku se projevuje křečemi v lýtkách, nechutenstvím, závratěmi, poruchami spánku, zmateností. Snížení hladiny vápníku v séru se může projevit tetanií (křečovým stavem).
Furon jak dlouho působí
Dávkování je individuální a vyžaduje kontrolu hydratace a sérových elektrolytů. Při léčbě edémových stavů dospělých pacientů je obvyklá úvodní dávka 20–80 mg denně v jedné dávce; vhodné je zahájit terapii nižšími dávkami, které lze postupně zvyšovat na 40–120 mg denně. Obvykle dojde k promptní diuréze.
Při vyšších dávkách se denní dávka rozdělí do dvou nebo více dávek, ale rozmezí mezi jednotlivými dávkami musí činit 6 až 8 hodin. U pacientů v těžkém edematózním stavu může být denní dávka zvýšena až na 600 mg.
Při dlouhodobé léčbě se doporučuje intermitentní podávání, což je i 1 dávka denně, obvykle se však přípravek podává obden nebo co dva dny. Tento způsob umožňuje korekci elektrolytových ztrát a snižuje potřebu substituce draslíku. Diuréza by neměla přesahovat 3 000 ml/den kvůli riziku úbytku elektrolytů.
Dávkování u hypertenze: obvykle se dospělým podává 1krát denně 20–40 mg furosemidu samostatně nebo v kombinaci s dalšími látkami (zejména s kaliem nebo kalium šetřícími diuretiky nebo dalšími antihypertenzivy). Dětem starším 3 let se furosemid podává v dávce 1–3 mg/kg tělesné hmotnosti na den.
Při léčbě vysokého krevního tlaku užívají dospělí obvykle ½–1 tabletu samostatně nebo v kombinaci s dalšími léčivy podle doporučení lékaře.
Lék Furon je indikován u stavů dospělých i dětí, které vyžadují okamžitou terapeutickou odpověď. Jsou to především otoky rezistentní na běžná thiazidová diuretika u chronického srdečního selhání, akutního plicního edému, chronické renální insuficience, u nefrotického syndromu a jaterní cirhózy s ascitem. Přípravek Furon může být rovněž užit při hypertenzi u dospělých pacientů v kombinaci s jinými antihypertenzivy.
Při dlouhodobé terapii jeho účinek slábne a dochází k ustálení ztrát tekutin a hmotnosti. Při intravenózním podání vyvolává dilataci žilního řečiště a tím i snížení preloadu (předpětí), to vede k okamžitému efektu u plicního edému. Při chronickém užívání se srdeční výdej stabilizuje, při akutním podání může furosemid vyvolat vzestup katecholaminů a plazmatické reninové aktivity s aktivací renin-angiotenzinového systému, což může zakrývat jeho hemodynamický účinek. Na rozdíl od thiazidových diuretik účinkuje furosemid i u snížené funkce ledvin.
Furosemid se po perorálním podání rychle absorbuje a z podané dávky se vstřebá 75 % látky. Podléhá takzvanému first-pass efektu. Absolutní biologická dostupnost perorálně podaného furosemidu ve formě přípravku Furon se pohybuje mezi 62–67 %. Účinek se dostavuje již za 30 minut, vrcholí za 1–2 hodiny a přetrvává 6–8 hodin. Maximální plazmatická koncentrace po podání 40 mg furosemidu ústy je 250 µg/l a je jí dosaženo za 1 hodinu. Biologický poločas furosemidu činí 0,75–1 hodinu, při anurii je značně prodloužen až na 9 hodin. Distribuční objem je 0,17–0,27 l/kg. Vazba na plazmatické bílkoviny je vysoká cca 98 %. Furosemid se vylučuje z 50–90 % glomerulární filtrací a aktivní tubulární sekrecí převážně v nezměněné formě (v malém množství a v závislosti na dávce i jako glukuronid). Zbytek se vylučuje žlučí do stolice.
Je Furon na předpis
Lék Furon 40 mg je pouze na lékařský předpis a prodej bez předpisu v lékárně není možný. Úhrada pojišťovny činí 63,70 Kč a maximální doplatek je 9,04 Kč.
Vyvarujte se těchto inzerátů: „Nabízím léky na srdce a odvodnění (Furon, Verospiron, Enap), nám už jsou k ničemu, ale vyhazovat je je blbost!“ Můžete si vážně poškodit zdraví při jejich koupi přes internet.
Co je lék Verospiron
Lék Verospiron je známý lék, který je předepisován poměrně často. Patří mezi léky na odvodnění (diuretika) a jeho účinnou látkou je sloučenina spironolakton. Spironolakton umí v organismu blokovat účinek hormonu aldosteronu. V ledvinách díky tomu zvýší vylučování vody a sodíku, ale zároveň snižuje vylučování draslíku. Svým efektem se podílí na snižování krevního tlaku.
Lék Verospiron se podává u stavů se sníženou hladinou draslíku, může se použít jako lék na vysoký tlak a díky odvodňovacímu efektu uleví nemocnému se srdečním selháním. Poměrně velké dávky se podávají pacientům s jaterním onemocněním (cirhóza spojená s portálním přetlakem, otoky a ascitem), kdy jde až o stovky miligramů denně. Z hlediska endokrinologů se Verospiron podává u hyperaldosteronismu, což je stav se zvýšenou tvorbou aldosteronu v těle (například při Crohnově syndromu). Verospiron se podává jako přídatná léčba u srdečního selhání a arteriální hypertenze. Dále jako léčba ascitu a edémů při jaterní cirhóze. Při primárním hyperaldosteronismu (diagnóza a léčba), edému při nefrotickém syndromu, ascitu při maligním nádoru.
Podání léku je individuální podle pacienta a jeho chorob. Dávka se může pohybovat okolo 25 miligramů denně u srdečního selhávání a vysokého tlaku nebo až okolo 200 miligramů za den u cirhózy jaterní.
Zkušenosti s Verospironem
Verospiron může u mužů způsobit zvětšení prsou, což se označuje jako gynekomastie. Kromě toho může Verospiron v kombinaci s jinými léky (například ACE-inhibitory) zvýšit příliš hladinu draslíku a vyvolat hyperkalémii. Riziko je vyšší u pacientů se selháváním ledvin.
Verospiron a alkohol
V žádném případě u tohoto léku nekonzumujte alkohol.
Cena a dostupnost Verospironu
Verospiron 100 × 25 mg, průměrná cena v lékárně: 286 Kč,
průměrný aktuální doplatek pacienta: 117 Kč.
Verospiron 20 × 25 mg, průměrná cena v lékárně: 58 Kč,
průměrný aktuální doplatek pacienta: 24 Kč.
Verospiron 30 × 50 mg, průměrná cena v lékárně: 102 Kč,
průměrný aktuální doplatek pacienta: 0 Kč.
Verospiron versus Furon
Při otázce, co na odvodnění, zda Furon či Verospiron, vám dá jednoznačnou odpověď pouze lékař. K silným kličkovým diuretikům se řadí furosemid (Furon, Furorese). Draslík v organismu šetří spironolakton (Verospiron), který často nachází uplatnění u srdečního selhávání.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Weber